Si të kujdeseni për një Cockatoo Moluccan ose Umbrella

Kokorret molukane dhe ombrellat janë të dy racat më të mëdha të kokosit, duke u rritur deri në 20 inç (51 cm) të gjatë. Edhe pse ata janë zogj të lezetshëm, të lezetshëm, ata janë gjithashtu shumë të zhurmshëm dhe kanë nevojë për shumë vëmendje, pasi ata janë më të nevojshëm sesa kokatoot e tjerë. Mbajtja e karatun tuaj Moluccan ose ombrellë të shëndetshëm dhe të lumtur do të kërkojë një habitat të madh dhe një dietë të shëndetshme. Për më tepër, ju do të duhet të siguroni kujdesin e duhur për grooming dhe vet. Më në fund, trajtojeni zogun tuaj si anëtar i familjes dhe sigurojeni atë shumë stimulim.

Vendosja e një habitati

Vendosja e një habitati
Vendosni habitatin në një zonë me trafik të lartë të shtëpisë tuaj. Zogu juaj duhet të ndihet si pjesë e familjes, sepse kokato janë zogj kopetë. Cocatoos moluccan dhe ombrellë do të lidhen me njerëzit ashtu si do të bënin me shokët e tjerë. Zgjidhni një vend afër vendit ku familja juaj kalon kohë, siç është dhoma e ndenjes. Vendosni kafazin afër një dritareje por jashtë dritës së drejtpërdrejtë të diellit.
 • Mos e mbani zogun tuaj në kuzhinë. Karburantet e dhuruara nga veshjet jo-ngjitëse mund të dëmtojnë shëndetin e zogjve tuaj, plus mbeturinat nga kafazi i shpendëve tuaj mund të marrin ushqimin tuaj. [1] X Burimi i hulumtimit
Vendosja e një habitati
Zgjidhni një kafaz të paktën 4 ft (1.2 m) x 2 ft (0,61 m) x 4 ft (1.2 m). Zogu juaj duhet të jetë në gjendje të përhapë krahët e tij pa prekur anët e kafazit. Meqenëse kokatoot moluccan dhe ombrellë janë raca të mëdha të kokosit, mund t'ju duhet një kafaz më i madh. Zgjidhni atë më të madh që mund të përballoni për ta mbajtur zogun tuaj të lumtur. [2]
 • Nëse zogu juaj kalon shumë kohë në kafazin e tij, ajo ka nevojë për një kafaz edhe më të madh. Zgjedhja e një kafazi që është shumë e vogël do ta bëjë zogun tuaj të pakënaqur, i cili mund të çojë në çështje të sjelljes si vet-gjymtimi.
Vendosja e një habitati
Siguroni të paktën 3-5 dru, litar, dhe gjarpër të butë në të gjithë kafazin. Kukati juaj Moluccan ose ombrellë ka nevojë për disa gjurmë në kafazin e tij për t'i dhënë mundësi të vetme se ku mund të pushojë. Vendosni një zhurmë të butë në majë të kafazit që zogu juaj të flejë. Për më tepër, përfshini disa gjemba natyralë prej druri, të cilat lejojnë që zogu juaj të fërkojë thonjtë e tij në dru dhe të përtypet në majë. Për më tepër, sigurojuni zogut tuaj një shul litar lëkundës për të inkurajuar atë të marrë disa ushtrime. [3]
 • Planifikoni t'i zëvëndësoni pordhet shpesh, pasi zogu juaj ka të ngjarë t'i shkatërrojë ato me kalimin e kohës. Karavidha juaj do të shijojë kruarje dhe përtypje në gjurmë.
Vendosja e një habitati
Jepini zogut tuaj 12 orë dritë çdo ditë. Për dallim nga papagallët e tjerë, karatuani juaj Moluccan ose ombrellë do të flejë për sa kohë që është i errët. Kjo është e pashëndetshme për zogun tuaj me kalimin e kohës. Sigurohuni që të marrë rreth 12 orë dritë çdo ditë në mënyrë që të mbetet aktiv. Drita natyrale nga një dritare është më e mira, por nëse është e nevojshme mund të përdorni edhe dritë artificiale. [4]
 • Zogut tuaj i duhen edhe 12 orë errësirë ​​për ta inkurajuar atë të fle.

Ushqimi i kokosit tuaj

Ushqimi i kokosit tuaj
Feed ushqimin tuaj kur familja juaj po ha, nëse është e mundur. Në natyrë, kokato janë ushqyes socialë, kështu që ata kënaqen të hanë së bashku. Zogu juaj do të hajë më shumë për fat të mirë nëse ju ose familja juaj po hani afër. Bëni më të mirën për të planifikuar kohën e vaktit të shpendit tuaj në të njëjtën kohë me tuajin. [5]
 • Normalisht, ju do ta ushqeni zogun në kafazin e tij duke përdorur enët ushqimore. Ju nuk keni nevojë të lëvizni kafazin e tij për kohën e të ushqyerit, por është më mirë nëse kafazi pozicionohet aty ku mund t'ju shohë.
 • Për më tepër, zogu juaj mund të hajë gjithashtu një sasi të vogël copëzash tryeze, të cilat mund t’i siguroni ose në gjellën e tij ushqimore ose duke i hedhur zogun tuaj gjatë vaktit tuaj. [6] X Burimi i hulumtimit
Ushqimi i kokosit tuaj
Jepini zogut tuaj peletat e formuluar posaçërisht si 75% të dietës së tij. Fishekët janë një pjesë e rëndësishme e dietës suaj të kokosit sepse ato përmbajnë ushqimin e duhur për zogun tuaj. Zgjidhni një markë që është e etiketuar për përdorim me kokato. Vendosni fishekët në një pjatë ushqimore, të cilën mund t’i vendosni në kafazin e saj. [7]
 • Ju mund të gjeni një pjatë ushqimore që është bërë për t'u përdorur me zogj në një dyqan lokal të kafshëve shtëpiake ose në internet. Disa nga këto pjata do të duken të ngjashme me një tas ushqimor të bërë për një mace apo qen, vetëm më të vogla. Sidoqoftë, ju mund të preferoni një pjatë topthi që i bashkëngjitet anës së kafazit të zogjve, në mënyrë që zogu juaj të mos e lëvizë nëpër kafaz ndërsa ha. Enë e ushqimit mund të jetë e vështirë për tu tërhequr nëse zogu juaj e shtyn thellë në kafaz.
 • Kontrolloni etiketën në ushqimin tuaj për të gjetur sa shumë mund t'i jepni zogut tuaj. Baza e sasisë së ushqimit që i jepni karakut tuaj në peshën e tij.
Ushqimi i kokosit tuaj
Siguroni perime, bishtajore, kokrra dhe fruta të freskëta si 20% e dietës së saj. Jo vetëm që këto ushqime do të ofrojnë lëndë ushqyese jetike për zogun tuaj, ato janë gjithashtu një trajtim i shijshëm që zogu juaj do të shijojë të hahet. Shërbyer bishtajore dhe kokrra të gatuara dhe të ftohura. Zgjidhni fruta dhe vegla shumëngjyrësh për t'i dhënë zogut tuaj. Lani prodhimet, pastaj copëtojeni në copa më të vogla para se ta ushqeni tek zogu juaj. [8]
 • Vendosni ushqime të freskëta në një pjatë të veçantë. Hiqeni enën pas rreth një ore, pasi ushqimi do të prishë.
 • Si shembull, zogu juaj mund të gëzojë të hajë ananas të prerë, manaferrat, karrotat, kastravecin, kungullin dhe bizelet. Mund të pëlqejë gjithashtu pula të gatuara, fasulet në veshka, fasulet e zeza dhe makaronat.
Ushqimi i kokosit tuaj
Jepini shpendëve tuaj, trajtojnë si farat, arrat dhe copëzat e tryezës për 5% të dietës së saj. Ju mund të spërkatni trajton në ushqimin e zogut tuaj ose t'i jepni trajton zogut tuaj gjatë lojës. Dhënia e trajtonëve të karatit tuaj mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të inkurajuar lidhjen midis jush. [9]
 • Për shembull, ju mund të përdorni fara për të shpërblyer zogun tuaj për sjellje të mirë. Përndryshe, ju mund t'i jepni zogut tuaj një arre të butë, të cilën mund ta plas!
Ushqimi i kokosit tuaj
Shmangni dhënien e ushqimeve të shpendëve që mund ta dëmtojnë atë. Disa ushqime mund të dëmtojnë zogun tuaj, kështu që sigurohuni që kurrë mos t’i ushqeni këto ushqime. Asnjëherë mos i jepni shpendit tuaj ndonjë nga sa vijon: [10]
 • Cokollate
 • caffeine
 • avokado
 • Kikirikë të butë
 • Lëkurat e patates
Ushqimi i kokosit tuaj
Siguroni zogun tuaj qasje të vazhdueshme në ujë të pastër. Bashkangjitni një enë të vogël uji në anën e kafazit të kokosit tuaj. Zëvendësoni ujin sipas nevojës gjatë gjithë ditës. Zbrazni enën dhe pastrojeni çdo ditë. [11]
 • Kokotat molucane dhe ombrellë rrallë lahen në enën e tyre me ujë, pasi preferojnë të spërkaten me ujë.

Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj

Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj
Lani karatun tuaj çdo ditë tjetër duke përdorur një kosh lotues ose dush. Derdhni ose spërkatni ujë të vakët mbi zogun tuaj ndërsa ai ulet në këmbë ose në krahun tuaj. Zogu juaj ka të ngjarë të lëvizë përreth dhe të përhapë krahët ndërsa është duke bërë dush, gjë që është normale dhe tregon se është e lumtur. Mos aplikoni sapun ose pastrues te zogu juaj. Një banjë tipike duhet të zgjasë 5-15 minuta. [12]
 • Mbajeni ujin në një mjedis me presion të ulët. Nëse pendët e shpendëve po përhapet, presioni është shumë i lartë.
 • Mund të duhen disa dushe për karatun tuaj që të mësohen me banjot. Filloni me një llak të lehtë uji dhe gradualisht përparoni ndërsa zogu juaj mësohet me të.
Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj
Lyeni thonjtë e kokosit tuaj çdo 6 muaj në shtëpi ose zyrën e vet. Merrni zogun tuaj nga kafazi i saj dhe kërkojini dikujt që ta mbajë atë midis duarve të tyre. Tjetra, identifikoni gozhdën shpejt duke gjetur venën e hollë rozë që përshkon gozhdën. Pastaj, përdorni një kapëse në stilin guillotinë për të prerë fundin e gozhdës, duke shmangur të shpejtë. [13]
 • Ju mund të gjeni kapëse gozhdë në dyqanin tuaj të përkëdhelur lokal ose në internet. Nëse nuk mund të gjeni një palë të bërë për zogj, është mirë të përdorni një të bërë për qen dhe mace.
 • Nëse po zvogëloni thonjtë e shpendëve tuaj në shtëpi, së pari blini një agjent mpiksjeje pluhur, të cilin mund ta aplikoni në gozhdën e shpendëve nëse aksidentalisht e shkurtoni shpejt. Kjo do të parandalojë gjakderdhjen e tepërt. Ju mund të gjeni një agjent të mpiksjes me pluhur në një dyqan manar ose në internet.
 • Veterinari juaj mund të shkurtojë thonjtë nëse nuk jeni të kënaqur duke e bërë atë.
 • Zogu juaj natyrisht do të veshë thonjtë e tij përmes shtrëngimit të gjelave, duke luajtur me lodra dhe duke fërkuar kthetrat e tyre në sipërfaqe. Sidoqoftë, thonjtë e shpendëve tuaj nuk mund të vishen aq sa një zog i egër, që do të thotë se thonjtë e saj kanë nevojë për një zvogëlim. [14] X Burimi i hulumtimit
Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj
Merrni krahët e shpendëve tuaj të shkurtuar dy herë në vit nga veterinari. Trimat e krahut e mbajnë karatun tuaj Moluccan ose ombrellë nga fluturimi shumë i lartë, gjë që është e rrezikshme për zogun tuaj. Kjo nuk është e njëjtë me kapjen e krahëve të zogut tuaj, kështu që nuk mund të fluturojë fare. Do të jetë akoma në gjendje të fluturojë, jo vetëm aq mirë. Kokorrat molucane dhe ombrellë janë zogj të mëdhenj, të fuqishëm, kështu që nuk dëshironi që ata të fitojnë një lartësi shumë të madhe ose të fluturojnë shpejt. [15]
 • Karavidha juaj do të derdhë pendët e saj të shkurtuara dhe do të rivendosë të reja rreth dy herë në vit, gjë që është e natyrshme. Sigurohuni që të monitoroni zogun tuaj në mënyrë që të shkurtoni pendët e tij të reja.
 • Veterinari juaj mund t'ju tregojë se si të shkurtoni krahët e kokosit tuaj, nëse dëshironi. Sidoqoftë, gjithmonë vizitoni veterinerin për zvogëlimin e parë të zogut tuaj.
Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj
Merrni zogun tuaj te një veteriner i shpendëve për kontrolle dy vjeçare. Zogu juaj ka nevojë për kujdes të rregullt të vet për të siguruar që të mbetet i shëndetshëm. Veterinari juaj do të sigurohet që zogu juaj të ketë sy të kthjellët, një pallto të shëndetshme pendësh dhe nuk tregon shenja sëmundjeje. [16]
 • Sigurohuni që të gjeni një veteriner të shpendëve, i cili është dikush që specializohet në zogj.
 • Kur veteriner ekzaminon zogun tuaj, ata mund të vendosin të bëjnë një zvogëlim të sqepit vjetor. Zogjtë natyrshëm i rruajnë sqepat e tyre duke përtypur, duke kërcyer lodra dhe duke bluar sqepin e tyre. Sidoqoftë, zogjtë që mbahen në robëri mund të kenë nevojë për një zvogëlim vjetor. Nëse ky është rasti, veteriner juaj do ta bëjë atë. Asnjëherë mos u përpiqni ta bëni vetë. [17] X Burimi i hulumtimit
Ruajtja e shëndetit të Zogut tuaj
Vizitoni veterinerin nëse vëreni shenja të shëndetit të dobët në zogun tuaj. Kjo përfshin zhytje me pendë, shëndet të dobët të sqepit ose pendëve, çmenduri, ose mbipesha. Watch për ndryshime në pamjen e zogut tuaj, si dhe pasivitet. Për më tepër, vini re nëse zogu juaj shfaqet papritmas më agresiv, që mund të thotë se ka dhimbje. Nëse dyshoni se zogu juaj mund të jetë i sëmurë, drejtojeni menjëherë në veterinerin e shpendëve. Këtu janë sëmundjet e zakonshme në mesin e kokato:
 • Lëkundja e pendëve dhe gjymtimi i vetvetes: Nëse zogu juaj e ka këtë, do ta vëreni duke tërhequr pendët e veta ose duke zgjedhur vetë. Kjo gjendje mund të shkaktohet nga stresi, mërzitja, kruajtja nga parazitët ose nga një infeksion bakterial.
 • Bardhë dhe sëmundja e pendës: Kjo sëmundje ndodh kur një cirkovirus sulmon qelizat që përbëjnë sqepin dhe pendët e shpendëve tuaj, duke bërë që sqepi të jetë i dobët dhe pendët të rriten dobët. Ju do të vini re njolla tullac, si dhe probleme me ngrënien.
 • Bumblefoot: Këmbët e zogut tuaj mund të bëhen të fryrë me lezione mbi to për shkak të kushteve jo të lehta të kafazit. Kjo gjendje mund të shkaktohet edhe nga pjerrësia e ndyrë dhe ushqimi i dobët.
 • Obeziteti: Zogjtë natyrisht duan të hanë shumë, kështu që ata lehtë mund të bëhen të trashë nëse i ushqeni më shumë. Një zog i trashë do të duket rreth e rrotull mesit të tij dhe mund të luftojë të fluturojë më shumë sesa dikur. Kjo është një gjendje e rëndë, pasi mund të çojë në sëmundje të mëlçisë yndyrore, e cila mund të jetë fatale.
 • Lipomat: Këto janë depozita yndyrore që zakonisht shfaqen në torzën e zogut tuaj. Ato nuk janë fatale, por ju mund t'i largoni nga veteriner nëse zogu juaj duket i pakëndshëm.

Angazhimi i Cockatoo tuaj

Angazhimi i Cockatoo tuaj
Kushtojini çdo ditë vëmendjen tuaj Moluccan ose ombrellë karate për ta mbajtur atë të lumtur. Karakteri juaj Moluccan ose ombrellë normalisht do të formonte një lidhje monogame në natyrë. Në robëri, zogu juaj do të lidhet me ju. Do t'ju tërheqë vëmendjen çdo ditë, prandaj sigurohuni që të keni të paktën disa orë për të kaluar me zogun tuaj çdo ditë. [18]
 • Për shembull, ju mund ta lini zogun tuaj të ulet në krah ndërsa shkoni për shëtitje ose të shikoni televizion. Për më tepër, ju mund të luani kapur me zogun tuaj duke përdorur një top të vogël ose të luani veshur me zogun tuaj duke përdorur rroba kukullësh. [19] X Burimi i hulumtimit
Angazhimi i Cockatoo tuaj
Rrotulloni disa grupe lodrash që zogu juaj të mbetet i stimuluar. Kokotat molukane dhe ombrellat janë jashtëzakonisht inteligjente, kështu që ata kanë nevojë për stimulim mendor. Të dyja këto raca ka të ngjarë të fillojnë me këputje me pendë nëse mërziten. [20] Dhënia e tyre një larmi lodrash mund t'i ndihmojë ata të argëtohen. Kërkoni lodra me pjesë lëvizëse, si dhe lodra prej druri natyror zogu juaj mund të përtyp. Për më tepër, zogu juaj do të shijojë litarë të copëtuar, kartoni ose letër. [21]
 • Lodrat puzzle janë një sfidë argëtuese për karatin tuaj. Disa lodra enigmë ju lejojnë të vendosni një trajtim brenda lodrës që zogu juaj do të punojë për të marrë.
 • Zogu juaj do të mërzitet me lodrat e tij pas një javë ose 2. Mbani disa grupe lodrash, në mënyrë që të mund t'i ciklit ato. Në këtë mënyrë, zogu juaj merr lodra "të reja" çdo dy javë.
Angazhimi i Cockatoo tuaj
Lëreni zogun tuaj të dalë nga kafazi i tij për disa orë çdo ditë. Gjithmonë monitoroni zogun tuaj ndërsa është jashtë kafazit të tij, në mënyrë që të fluturojë përreth. [22] Para se ta lësh zogun tuaj, gjithmonë zogu provon dhomën (at) që lejohet të futet. Ja se si të provoni zogjtë një dhomë: [23]
 • Fikni tifozët e tavanit.
 • Sigurohuni që dritaret dhe dyert e xhamit të kenë smudges në mënyrë që zogu të mos fluturojë në to.
 • Hiqni, fshihni ose mbuloni telat elektrikë.
 • Shmangni përdorimin e spërkatjeve aerosol.
 • Hidhni qafe ose hiqni qirinjtë.
 • Shmangni përdorimin e vajrave thelbësorë.
 • Pastroni dhe mbuloni bojën flaking.
 • Hiq bizhuteritë, veçanërisht bizhuteritë e kostumeve, të cilat mund të përmbajnë zink.
 • Vendosni kafshët shtëpiake të tjera në një dhomë të ndryshme.
Angazhimi i Cockatoo tuaj
Lëreni radiotelevizionin tuaj kur të jeni jashtë. Zogu juaj mund të bëhet i vetmuar nëse mbetet vetëm. Cockatoos janë një kafshë kopetë, kështu që ata pëlqejnë shoqëri. Dëgjimi i zërave nga radio ose televizioni do t'i ndihmojë ata të ndjehen sikur dikush është në shtëpi, edhe kur jeni jashtë. [24]
 • Ju nuk keni nevojë të paraqisni vëllimin shumë të lartë. Kthejeni atë mjaft me zë të lartë sa të dëgjohet në dhomën ku mbahet kafazi i papagallit tuaj.
Angazhimi i Cockatoo tuaj
Trajnoni zogun tuaj të bërtasë në periudha të caktuara të ditës. Lejimi i zogut tuaj të bërtasë mund ta ndihmojë atë të funksionojë disa nga energjitë e tij. Zgjidhni një kohë që është e mirë për ju, siç është pasdite midis orëve 4:00 pasdite dhe 6:00 pasdite. Mësojeni zogun tuaj që është në rregull të bërtasni atëherë duke u kthyer në muzikë me zë të lartë dhe me temp të lartë. Mblidhni zogun tuaj, pastaj kaloni në muzikë të butë kur është koha për t'u qetësuar. Shpërbleeni zogun tuaj me trajton pasi të jetë i qetë.
 • Me kalimin e kohës, zogu juaj do të mësojë të bërtasë në këtë kohë të caktuar. Nëse përndryshe është i lumtur, ka më pak të ngjarë të bërtasësh në momente të padëshiruara.
A duhen kokrrat e ombrellës që vaji të vihet në këmbë dhe sqep?
Unë kam në pronësi një ëmbëlsirë ombrellë për 20+ vjet dhe kurrë nuk kam vajosur këmbët e saj ose sqepin e saj, as nuk kam dëgjuar ndonjëherë ta bëjë një gjë të tillë.
Farë mund të jap ombrellën time që ka vjellur për pesë ditë? Ajo ka ende një oreks, por është e qetë dhe letargjike.
Sillni zogun te një veteriner i përshtatshëm sa më shpejt të jetë e mundur.
Si mund ta stërvit zogun tim të qetë kur të lësh dhomën?
Natën kur zogu juaj është me zë të lartë, mbuloni kafazin me një batanije (zogjtë kanë tendencë të jenë më të qetë kur është më e errët). Gjatë ditës, sa herë që zogu juaj ulërin, dilni nga dhoma dhe mos e shpërbleni kur ulërin. Kur ndalon së bërtituri kthehu dhe shpërbleu. Zogjtë gjithashtu kanë tendencë të jenë të zhurmshëm kur njerëzit janë me zë të lartë.
A mund të mësojnë kokotot të bashkëveprojnë me qenët?
Shtë e mundur, por nuk është një ide e mirë të inkurajoni një zog të bashkëveprojë me një qen ose mace. Predatorët ndonjëherë nuk mund të shuajnë instinktet e tyre, dhe gjithçka që do të duhej ishte një kafshim ...
A duhet të mbulohet kafazi i një karrige gjatë natës?
Kjo mund të varet disi nga temperamenti i një zogu individual, por në përgjithësi po, një karatush do të flejë më i qetë kur kafazi është më i errët.
A është normale që një karatubë Umbrella të ngjasë gjuhën e tij shumë, apo diçka ka mbërthyer në sqepin e tij?
E imja është vazhdimisht ngjitur gjuhën e tij dhe e lëviz atë, duket sikur ai e bën këtë kur është i lumtur. Kjo është vetëm përvoja ime, megjithëse, nëse karavati juaj duket se është në ankth, ju patjetër që duhet të konsultoheni me një veteriner për një mendim profesional.
Farë duhet të bëj që ata të kafshojnë?
Ju mund të përdorni degë druri nga pemë dhe pisha të patrajtuara (të patrajtuara nuk do të thotë pesticide), ose ndonjë pjesë kartoni, si copa kutish, letre higjienike ose rrotullime peshqir letre, etj.
A janë të gjitha arrat të sigurta për një papagall për të ngrënë?
Të gjitha arrat që janë të sigurta për konsum njerëzor janë të sigurta për një papagall për të ngrënë. Kujdes, për kikirikët, sepse ato kanë një përmbajtje të lartë yndyre dhe nëse ushqehen shumë, zogu mund të fitojë shumë pak peshë.
A ka ndonjë mbarështues të mirë ose dyqane të përkëdhelur që kanë patjetër të pavendosur fëmijë afër Pensilvania?
Bleni një zog të pashuar nuk këshillohet. Kalimi në një shtëpi të re është stresues për çdo papagall, dhe stresi dobëson sistemin imunitar. Kjo bëhet më e rrezikshme me një zog të pangopur, i cili tashmë ka një sistem imuniteti të pazhvilluar.
A kam nevojë për një leje CITES për ëmbëlsirën time të ombrellës?
Në përvojën time, jo, por unë e adoptova imin nga një strehë. Mund të ndryshojë nëse blini nga një dyqan i përkëdhelur, strehimore, ose nga një krijues privat. Gjithashtu, lejet dhe kualifikimet mund të ndryshojnë nga shteti në shtet. Unë sugjeroj që të konsultoheni me strehimoren, dyqanin ose seleksionuesin ku planifikoni të blini.
Si mund ta di nëse një karatu çadër po shitet për një çmim të drejtë?
Kujdesi vjetor për një karatoo moluccan ose ombrellë mund të kushtojë sa 1.000 dollarë.
Umbrella dhe Moluccan cockatoos janë shumë të mirë për të mësuar të flasin. Sidoqoftë, ata mësojnë fjalë që dëgjojnë të përsëritura shpesh. Nëse ky është emri i tyre, "Përshëndetje", "Unë të dua", ose i tillë, nuk është problem. Sidoqoftë, nëse keni tendencë të betoheni ose jeni ndryshe i padurueshëm, fjalori i zogjve tuaj mund të jetë i turpshëm kur keni mysafirë.
Një karatun molucan ose ombrellë ka të ngjarë të jetojë për aq kohë sa 70 vjet, për sa kohë që merr kujdesin e duhur. [25]
Zogu juaj ka më pak të ngjarë të bërtasë dhe gërmohet nëse nuk mërzitet. [26]
Mos lejoni që karapun tuaj Moluccan ose ombrellë mbi supet tuaja, pasi ato kanë një tendencë për të kafshuar veshët.
Disa kokato Moluccan dhe ombrellë janë mbrojtës të kafazeve të tyre, duke e bërë të rrezikshme nxjerrjen e tyre. Nëse kjo është e vërtetë për karatin tuaj, do të ishte më së miri që ta bëni atë në një shkop prej druri sesa në krahun tuaj. Kur kafazi nuk është në sy, ju mund ta lini zogun tuaj të futet në krahun tuaj.
Kokrikan moluckan dhe ombrellë janë zogj shumë të zgjuar që kanë nevojë për shumë stimulim për të qenë të lumtur. Sigurohuni që zogu juaj të ketë qasje në lodra dhe të marrë shumë vëmendje nga ju. Përndryshe, ajo mund të bëhet shkatërruese ose agresive.
Një karatun Moluccan që ulërin mund të prodhojë gati aq zhurmë sa një avion 747, kështu që mbani një sërë prizash veshi për të mbrojtur veshët tuaj. Për më tepër, kujdesuni shumë mirë për zogun tuaj për të minimizuar zierjen. [27]
Moluccan dhe Umbrella Cockatoos do të krijojnë një sasi të madhe pluhuri poshtë për të mbrojtur pendët e tyre, të cilat mund të irritojnë njerëzit me alergji. [28]
asopazco.net © 2020