Si për të blerë një Pet Cockatiel

Koktejtë bëjnë kafshë shtëpiake të mrekullueshme. Ata janë zogu i dytë më i njohur për tu zotëruar, dhe për arsye të mirë! Kokoshkët mund të jetojnë për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet, janë jashtëzakonisht të dashur dhe kanë personalitete të shkëlqyera. Koktejit janë zogj socialë që kënaqen të ulen në gisht ose në shpatull, dhe lehtë mund të mësohen të bëjnë mashtrime dhe madje edhe të flasin. Para se të blini një karatier të përkëdhelur, ka shumë për të mësuar të jeni të sigurt se jeni gati për kafshën tuaj të re dhe të gjeni zogun që është i duhuri për ju. [1]

Përgatitja për të blerë një Cockatiel

Përgatitja për të blerë një Cockatiel
Bëni hulumtimin tuaj. Blerja e një karateli është një angazhim i madh, dhe është e rëndësishme të dini se në çfarë po merrni. Të gjithë zogjtë duhet të kenë ushqime dhe ujë të freskuar çdo ditë dhe kafazet e tyre pastrohen shpesh. Por kokelinjtë janë veçanërisht kafshë sociale që kërkojnë ushtrime të përditshme dhe vëmendje nga pronarët e tyre për t'i mbajtur ata të lumtur dhe të shëndetshëm. Sigurohuni që keni kohë të mjaftueshme për të investuar në karatielin tuaj të përkëdhelur, dhe se familja juaj është në bord me vendimin. [2]
 • Nëse një cockatiel tingëllon si shumë punë, merrni parasysh një mundësi mirëmbajtjeje më të ulët si kanarin, ose një palë finikë. Këta zogj gjithashtu bëjnë kafshë shtëpiake të bukura, por kërkojnë shumë më pak vëmendje. [3] X Burimi i hulumtimit
Përgatitja për të blerë një Cockatiel
Përgatituni për koston e mbajtjes së një kacabeti. Kostoja mesatare mund të shkojë nga 120 deri në 250 dollarë ose më shumë, dhe kostot e fillimit për kafazin e saj, ushqimin dhe pajisjet lehtë mund të arrijnë në 300 dollarë. [4] Mos harroni gjithashtu se cockatiel do t'ju duhet ushqim dhe lodra, dhe të paktën një provim veterinar në vit. Ju mund të prisni që kostot e vazhdueshme për cockatiel tuaj të jenë të paktën 100 dollarë në vit, shpesh shumë më tepër. [5]
Përgatitja për të blerë një Cockatiel
Bleni një kafaz dhe pajisje për karabinierin tuaj. Cockatiels kanë nevojë për shumë hapësirë ​​për t'u ushtruar, kështu që ju doni kafazin më të madh që mund të strehoni. Madhësia minimale e rekomanduar e kafazit për një kovë të vetme është 24 "x 24" x 24 ". Sigurohuni që shufrat të jenë të ndarë jo më shumë se 5/8" larg. Kafazi duhet të ketë të paktën 3 pordhë për të zgjedhur karin. [6] Zogut gjithashtu do të kenë nevojë për sa vijon:
 • Enët e ushqimit dhe ujit
 • Ushqim kokoshi
 • Një dritë nate pranë kafazit; disa cockatiels provojnë "përleshjet e natës"
 • Një banjë zogjsh
 • lodra
Përgatitja për të blerë një Cockatiel
Shikoni për të adoptuar një zog nga një strehë apo organizatë shpëtimi. Miqësore, miqësorët e dashur shpesh u dorëzohen organizatave të shpëtimit, sepse pronarët e tyre të parë i blenë me një çikë, pa e kuptuar se sa është një punë e bukur. Gëzimi për t'u kujdesur për një karatil do të zmadhohet nëse e dini që i keni bërë një zog një favor duke kursyer jetën e saj.
 • Organizatat e shpëtimit për cockatiels dhe zogj të tjerë mund të gjenden në të gjithë botën! [7] X Burimi i Kërkimit
Përgatitja për të blerë një Cockatiel
Gjeni një dyqan të besueshëm të përkëdhelur ose krijues zogjsh. Pyesni pronarët e tjerë të karatielit ose veterinerin tuaj lokal të shpendëve për këshilla mbi shitësit me reputacion. Klubi juaj lokal i shpendëve është një burim tjetër i mirë. Sigurohuni që shitësi të sigurojë një garanci shëndetësore për çdo kafshë shtëpiake që ata shesin, dhe mos harroni se zogjtë që janë ngritur me dorë do të jenë përgjithësisht më miqësorë dhe të shoqërueshëm sesa kokrrizat e aviacionit që edukohen dhe rriten për shfaqje. [8]
 • Bëni shitës shumë pyetje në lidhje me zogjtë dhe si u ngritën. Nëse shitësi nuk mund t'i përgjigjet me lehtësi këtyre pyetjeve, duhet të konsideroni një dyqan tjetër.

Zgjedhja e Cockatiel duhur

Zgjedhja e Cockatiel duhur
Mendoni për atë që dëshironi nga cockatiel tuaj para se të bëni blerje. Nëse dëshironi një zog të bukur ekrani dhe jeni më pak të interesuar për shoqëri, zgjidhni zogun tuaj bazuar kryesisht në pamjen. Nëse jeni duke kërkuar një zog shoqërues miqësor, megjithatë, ju do të dëshironi të zgjidhni një zog bazuar në temperamentin dhe shoqërueshmërinë e tij më shumë sesa duket. [9]
 • Kur zgjidhni një zog ekrani, zgjidhni një zog të shëndetshëm me plumage që ju duket tërheqës.
 • Kur zgjidhni një zog shoqërues, kërkoni një zog që duket kurioz dhe i lezetshëm, bën zhurmë dhe mezi pret të trajtohet.
 • Disa cockatiels të trembur përfundimisht mund të bëhen më të turpshëm, por disa kurrë nuk mësohen me njerëzit. Mos u mbështet në aftësinë për të zbutur plotësisht një zog të ngathët.
Zgjedhja e Cockatiel duhur
Kërkoni për shenja që kokatieli është i shëndetshëm. Zogjtë e shëndetshëm kanë sy të ndritshëm dhe të qartë. Ata nuk duhet të kenë asnjë rrjedhje nga sqepet e tyre dhe pa teshtitje. Sigurohuni që zogu të ketë një sqep të qetë që mbyllet në mënyrë të barabartë, dhe nuk ka pendë ose gishtërinj të zhdukur. [10]
 • Mos zgjidhni një zog me pupla të dëmtuara, të ndyra ose të fryrë. Këto janë të gjitha shenja të sëmundjes. [11] X Burimi i hulumtimit
Zgjedhja e Cockatiel duhur
Pyete për moshën e zogut. Shtë ideale të zgjidhni një zog të ri që është tharë plotësisht, dhe është ushqyer me dorë dhe është ngritur dora. Kur merrni parasysh një zog të rritur, vini re se sa më e errët sqepi i zogut, aq më i vjetër është ai.
 • Përcaktimi i seksit të një karateli mund të jetë një biznes i ndërlikuar, dhe në disa raste kërkon që analiza e ADN-së të dihet me siguri. Për fat të mirë, si cockatiels meshkuj dhe femra bëjnë kafshë shtëpiake të mrekullueshme. [12] X Burimi i Kërkimit

Sjellja e Cockatiel tuaj në shtëpi

Sjellja e Cockatiel tuaj në shtëpi
Lejoni karatielin tuaj të mësohet me mjedisin e tij të ri. Kalimi në një shtëpi të re është stresues për një karatatar, dhe zogut tuaj do t'ju duhet kohë për të pushuar dhe për tu përshtatur. Mundohuni ta lini zogun të pushojë për 2-3 ditë para se ta trajtoni. Mundohuni t'i mbani fëmijët dhe kafshët shtëpiake të tjera larg zogut, por bisedoni me të shpesh me një zë të ulët dhe qetësues për ta ndihmuar që të mësohet me ju. [13]
 • Mos harroni se cockatiels janë kafshë shumë shoqërore. Ju mund të lini muzikë ose televizion kur të dilni nga shtëpia gjatë ditës, në mënyrë që karateli të ketë diçka për të dëgjuar.
Sjellja e Cockatiel tuaj në shtëpi
Filloni të stërvitni karatielin tuaj. Ju duhet të kaloni ca kohë duke hulumtuar mënyrat më të mira për të stërvitur një karin, por një vend i shkëlqyeshëm për të filluar është mësimi i zogut të jetë afër jush jashtë kafazit. Butësisht hiqeni zogun nga kafazi dhe çojeni në një dhomë të vogël me një derë, si banjë ose dollap të madh. Mbyll derën në mënyrë që zogu të mos shpëtojë, dhe ta lësh zogun të shkojë. Pastaj uluni pranë zogut dhe bisedoni me të çdo herë e një herë, ndërsa përshtatet me praninë tuaj. Përfundimisht, ju mund të punoni në stërvitjen e zogut për t'u ngjitur në gishtin tuaj. [14]
 • Stërvitja e një kolegu mund të marrë kohë, por durimi juaj do të paguhet do të shpërblehet me një shoqërues të shoqëruar dhe miqësor.
Sjellja e Cockatiel tuaj në shtëpi
Merrni karatielin tuaj të mësohet të lahet. Koktejit mund të jenë zogj shumë të pluhurosur dhe duhet të lahen çdo disa ditë. Mbushni një shishe misterioze bimore me ujë të pastër, pak të ngrohtë dhe njihni kokën tuaj me rutinën duke i dhënë vetëm një llak ose dy në fillim. Nuk do të kalojë shumë kohë para se shikimi i shisheve të llakit ta sjellë kokën në një gjendje të ngushtë. Ata e duan llakun dhe do të hapin krahët e tyre dhe do të kthejnë trupat e tyre derisa të njomen, dhe pastaj shkundin ujin e tepërt. [15]
 • Mos harroni të mos bëni banjën tuaj kur është shumë e ftohtë, ose natën.
 • Cockatiels gjithashtu gëzojnë larjen në tigan me ujë, dhe madje edhe duke luajtur në një vaskë të rregullt të mbushur me 1/2 "ujë të ngrohtë. [16] X Burimi i hulumtimit
A duhet ta mbaj zogun në kafaz kur ta marr për herë të parë?
Po. Shtë e rëndësishme të mos mbingarkoni një zog të ri. Gjëja e parë dhe më e rëndësishmja është të shkoni me ritmin e zogjve, dhe ta lini të vendoset brenda dhe të mësohet me kafazin e saj të ri dhe dhomën përreth saj. Pasi ajo është ulur rregullisht në pjesën e përparme të kafazit duke parë jashtë, atëherë ajo është e gatshme për përvoja më të reja.
Si mund të merrni një karatel për t'ju lënë të merrni atë?
Lëreni zogun të mësohet me rrethinat e tyre të reja. Pasi zogu të duket i lumtur dhe i qetë, mund të filloni stërvitjen. Cockatiels i përgjigjen mirë metodave të trajnimit të bazuara në shpërblim, kështu që identifikoni një trajtim të shijshëm që zogu juaj vërtet e do. Prishni veprimet që dëshironi të zogjve (p.sh. të futni gishtin) në hapa të vegjël. Së pari, bëni zogun të lëvizë drejt jush. Kur ai e bën këtë shpërblim atë. Kur ai e bën këtë rregullisht kur e vendosni gishtin afër, etiketojeni atë me një fjalë të dhënë. Pastaj goditni gishtat e këmbëve me një gisht për ta inkurajuar që të ngrihet. Kur ai e shpërblen atë dhe shtoni një fjalë të dhënë. Ndërtoni gradualisht prezantimin hap pas hapi dhe ai do të mësojë të vijë tek ju.
Si ta ndaloj zogun tim të mos më kafshojë?
Sa herë që kafshon, mos thuaj asgjë ose bërtas. Thjesht vendoseni poshtë dhe injorojeni. Kthehuni tek ajo në 10 minuta. Zogu me të vërtetë e do vëmendjen, kështu që ju duhet ta mësoni atë të shoqërojë kafshimin me humbjen e vëmendjes tuaj.
Doesfarë do të thotë nëse zogu im dridhet rregullisht?
Mund të jetë e ftohtë ose e sëmurë. Merrni zogun te një veteriner i shpendëve nëse ndjeheni të pasigurt.
A është e vështirë të lini një Cockatiel të zbutur të përshtatet me një pronar të ri?
Jo, për sa kohë që zogu nuk kishte ndonjë problem me pronarin e mëparshëm. Nëse e njihni pronarin e mëparshëm, pyesni për zogun, pasi të gjithë zogjtë janë të ndryshëm. Nëse jo, atëherë le të vendoset në shtëpinë tuaj, lexoni disa libra për ta dhe fitoni besimin e tyre. Trajnimi tashmë i zbutur Cockatiels është shumë më i lehtë, por ende kërkon përpjekje.
Si ta mësoj zogun të luajë lojëra?
Jepni atij / saj kohën time Unë kam një Cockatiel shumë i lezetshëm që i pëlqen lojërat, zogjtë mund të jenë shumë të skuqur, kështu që ju duhet të afroheni ngadalë me zogun me lodra të vogla për ta detyruar atë / saj të luajë me lodrën. Unë rekomandoj një top të vogël plastik, rrotullojeni atë në dorë dhe tregojini zogut që është i sigurt, le të jetë ai që të interesohet me të, mbase madje provoni ta stërvitni atë për ta rrokullisur përsëri me ju, jo të gjithë zogjtë si lodra disa ju pëlqen të uleni me ju, kështu që mos e bëni zogun të bëjë gjithçka që nuk dëshiron. Shpresoj që kjo të ndihmoi
A ka nevojë që kafazi i një karvani të mbulohet gjatë natës?
Ju mund të mbuloni kafazin e kokosit. Shtë opsionale. Disa cockatiels kanë nevojë për të për të parandaluar veten e tyre nga frika në errësirë ​​gjatë natës. Të tjerët jo. Ju mund të përdorni një peshqir, leckë ose perde për të mbuluar kafazin e kokës.
A mund të mbetet një karatatar vetëm gjatë gjithë ditës?
Nuk duhet të jetë. Koktejit janë zogj shumë shoqërorë dhe ju duhet të luani me zogun tuaj ose të ndërveproni me të të paktën dy orë në ditë. Nëse nuk jeni në gjendje t’i jepni kohën e duhur, këshillohet marrja e një kolegu tjetër që të lidhet me të. Nëse lënia e tyre vetëm është rastësore, mbuloni kafazin dhe transportoni zogun te një person i besuar dhe me përvojë.
Sa me zë të lartë mund të marrin kokatarët?
Koktejit zakonisht janë zogj të qetë. Ata ndonjëherë do të bëjnë zhurmë, kryesisht vetëm për t'u shfaqur ose të përpiqen të marrin vëmendjen tuaj.
Si mund të ushqehem me dorë një kockëtar?
Ju filloni duke e ushqyer atë miell sprej, një trajtim i zakonshëm duke e mbajtur pranë sqepit. Zogu do ta hajë ose do të rrihet për të si një modalitet mbrojtës, por do ta hajë atë. Kur zogu juaj është i njohur për ju dhe trajton, atëherë mund të prerë grumbujt dhe t'i ofroni disa zogut tuaj që është në dorën tuaj. Shtë më mirë nëse zogu juaj tashmë ka mësuar të rritet, kështu që i pëlqen dora juaj. Gjithmonë jini të durueshëm dhe mos reagoni kur është duke ngrënë, mund të frikësohet dhe të ndalet. Përdorni shumë lëvdata dhe inkurajim.
asopazco.net © 2020