Si të lahet Rat Your Pet

Minjtë janë kafshë shumë të pastra dhe zakonisht nuk kanë nevojë për banjë fare, dhe madje edhe nëse ato ndoten më së shumti herë dush me sfungjer ose pastrim të shpejtë është gjithçka që duhet. Sidoqoftë, herë pas here ju mund të keni nevojë t'i jepni miut tuaj një banjë të plotë nëse ata janë të qelbur ose të ndyrë, ose nëse janë të moshuar ose të sëmurë dhe të paaftë për të pastruar veten siç duhet.
Sigurohuni që miu juaj të jetë i qetë duke u zhytur në ujë. Mos e detyroni miun tuaj të hyjë në ujë.
Mbush një lavaman rreth gjysmës së rrugës me ujë të ngrohtë. [1]
Vendosni një peshqir poshtë lavamanit. Kështu që ata mund të hidhen jashtë dhe të shkundin ujin.
Mbajeni miu në një dorë. Kanë shampon në tjetrin. Shampo e qenve, preferohet shampoja e tërshërës rekomandohet për vetitë e saj qetësuese dhe hidratuese. Mos përdorni shampon për pleshtat dhe rriqrat.
Butësisht vendoseni miun tuaj në lavaman. Vetëm sa për t’i lagur. Sigurohuni që të mos merrni ujë në sytë ose veshët e tyre, kjo mund të çojë në një infeksion të frymëmarrjes. [2] Ata mund të mos e pëlqejnë këtë shumë, kështu që flasim me ta, sigurojini ata, përkëdhelur / goditur me ta.
Hiq miun nga uji. Vendoseni atë në peshqir dhe pastroni shampon në larg. Mos përdorni shumë dhe mos merrni ndonjë në fytyrë ose kokë. [3]
Vendoseni përsëri miun në lavaman. Shpëlajeni shampon.
Vazhdoni sipas nevojës.
Lëreni miu juaj të hidhet nga lavamani dhe të shkundet.
Përdorni një peshqir për të tharë miu. [4]
  • Gjeni një shampo të vogël kafshësh me vajra natyralë, veçanërisht nëse duhet t’i lani ato më shumë se një herë në muaj. Shtë e rëndësishme të pastroni miellin tuaj më shumë se një herë në muaj nëse miu juaj ka qenë i sëmurë ose është i moshuar. Sidoqoftë, kini kujdes që mos ta lani miun shpesh. Nëse lani miellin tuaj shumë shpesh, furnizimi i vajrave natyralë në lëkurën e miut tuaj dhe lesh mund të varfërohet, duke bërë që lëkura e miut tuaj të thahet shumë. Sigurohuni që përdorni shampon për fëmijë ose shampo kafshësh. [5] X Burimi i hulumtimit Shampo e rregullt e përdorur për njerëzit mund të shkaktojë probleme serioze të lëkurës.
A mund të lahem minjtë pa përdorur shampo?
Thjesht përdorni një leckë të lagur nëse miu nuk është veçanërisht i pisët (minjtë janë kafshë shumë të pastër sidoqoftë). Kjo është metoda e preferuar e larjes.
Rat miu ka frikë nga uji. A ka ndonjë mënyrë tjetër për ta bërë atë?
Ju mund të përdorni një peshqir të ngrohtë, të lagur ose sfungjer; ata kanë tendencë të jenë më pak të frikësuar nga kjo. Vetëm sigurohuni që të pastroni shumë mirë bishtin dhe putrat!
A mund të laj minjtë e fëmijëve?
Jo. Minjtë e fëmijëve pastrohen nga nëna e tyre. Nëse nuk kanë nënë, mund t’i pastroni me një peshqir të lagur letre, duke shmangur hundën dhe gojën. Mbajini ato të ngrohta më pas; nëse kapen të ftohtë, ka të ngjarë të vdesin.
A do ta vret miu i përkëdhelur, nëse e lahem në dimër?
Jo. Bëni një peshqir të ngrohtë të gatshëm ta lini të lahet në të sapo të lahet.
A është mirë të përdorni shampon për fëmijë?
Po, është mirë për t’u përdorur me minjtë, pasi është shumë i butë.
Sa shpesh duhet të lahen minjtë?
Përdorni një leckë të lagur ose sfungjer sa herë të dëshironi; megjithatë, mos përdorni shampo më shumë se një herë në muaj.
Canfarë mund të pres kur të jap minjtë e mi banjë për herë të parë?
Minjtë ka shumë të ngjarë të kenë frikë nga uji dhe do të jenë shumë hedhës, prandaj sigurohuni që të mos i njihni. I lageni gradualisht.
A mund të lahet miu juaj me shampon njerëzore?
Nuk rekomandohet, për shkak të llojeve të përbërësve në to që mund të zhveshin minjtë tuaj të vajrave të tyre natyralë. Përdorni shampon për fëmijë, pasi që është shumë i butë dhe i sigurt.
A mund të përdor shampon në një derr të Guinea?
Ju mund të përdorni shampon për fëmijë ose kafshë në derra gini, por shampoja e rregullt njerëzore nuk është e sigurt.
Minjtë e mi kanë tendencë të zhvishen në shtratin e tyre dhe gjithmonë përfundojnë të nuhaten keq pas një jave. A mund t'i lahem ato një herë në javë ose çdo dy javë?
Jo. Sapuni duhet të përdoret vetëm një herë në muaj. Ju nuk doni të zhveshni mantelet e tyre të vajrave që u duhen. Nëse erë ju shqetëson shumë, pije me ujë të vakët ose fshijini me një leckë të lagur.
Nëse miu juaj ka frikë nga larja, në vend të pirjes së zakonshme, provoni ta joshni me trajtën e tij të preferuar për të hyrë me dëshirë në ujë.
Nëse nuk doni të luftoni miu tuaj sa herë që ndotet, mësojeni që të hap ujë sa më shpejt që të jetë e mundur. Një miu që ka qenë vetëm rreth ujit nga shishja e tij do të jetë shumë më i stresuar sesa një miu i futur në not herët. Mënyra më e mirë për të filluar një raketë të re në rrugën e banjës është të krijoni një pishinë të vogël të pishës për disa argëtime të mbikëqyrura gjatë verës. Një tas i cekët ose tigan i pikturave funksionon mirë për këtë.
Keni disa banja praktike që nuk përfshijnë shampo, dunking, pa stres, vetëm shumë trajtime dhe mundësi për të notuar.
Nëse keni një grup minjsh provoni t’i lani të gjithë së bashku. Gjithçka është më pak stresuese kur ke miqtë e tu përreth.
Bëhuni gati që ata të zhyten. [6] Ajo fluturon prej tyre si një raketë në një banjë!
Para se t'i futni përsëri brenda, pastroni kafazin e tyre në mënyrë që të mos i prishni menjëherë përsëri.
Mos lejoni që miu juaj të ftohet më vonë. Një tharëse goditjeje e vendosur në ambientin më të ulët të ngrohtë dhe me shpejtësinë më të ulët të tifozëve mund të ndihmojë në tharjen dhe ngrohjen e miut tuaj nëse ai nuk frikësohet nga zhurma. Nëse miu juaj frikësohet nga zhurma e tharësit të goditjes, hidhni një peshqir dore ose një leckë kuzhine mbi shpinë dhe fërkojeni atë të thatë. Farëdo që të zgjidhni Kurrë mos e dërgoni miu tuaj përsëri në kafaz ende të lagur.
Vishni një xhup me mëngë të gjatë (për të cilin nuk keni mend të lageni) ose doreza të gjata ndërsa lani miellin tuaj për të shmangur gërvishtjet në rast se ata përpiqen të ngjiten lart me krahët dhe të dilni nga uji.
Nëse i shkurtoni kthetrat e miut tuaj, është një ide e mirë t’i shkurtoni pasi t’i keni larë minjtë / minjtë. Kjo do të minimizojë thellësinë e çdo gërvishtjeje, duke siguruar që kthetrat janë të shkurtra (dhe të rregulluara më mirë sesa nëse i keni kapur ato para se t’i lani).
Disa produkte për ferre "banje të thatë" funksionojnë mirë te minjtë. Ata në thelb janë një shkumë jo-toksike dritë që mund ta aplikoni me dorën tuaj.
Nëse nuk keni llojin e duhur të shampos, mos përdorni fare. Nuk është as e nevojshme, përveç nëse miu juaj është me erë të keqe. Nëse palltoja e saj është thjesht e ndyrë, duhet të shpëlarje pa probleme.
Kur shpëlani miellin, funksionon mirë që të rrjedhni ujin (jo shumë me forcë) në një temperaturë të këndshme të vakët dhe "dush" miun.
Shampo për kotele gjithashtu funksionon mirë.
Keni durim kur banni miu. Mund të frikësohet dhe të luftojë për herë të parë, por thjesht jepni kohë dhe përfundimisht mund të mësohet me të!
Kurdoherë që po pastroni miellin tuaj me një peshqir, është shumë e rëndësishme që të mos bëni bisht të gabuar! Asnjëherë mos shkoni nga maja e bishtit, deri në trup, sepse kjo do të bëjë që shkalla të përkulet në drejtim të kundërt. E cila mund të jetë e keqe dhe ndoshta mund të çojë në një infeksion. Gjithmonë shkoni nga maja e trupit poshtë në majë. Nëse hutoni thjesht pastroni në mënyrën se si shkallët shkojnë.
Asnjëherë mos përdorni njerëz shampo në miun tuaj. Shtë shumë e ashpër dhe mund të shkaktojë probleme serioze të lëkurës. Përdorni vetëm shampon për fëmijë ose shampo të vogla kafshësh.
Ju mund të përfundoni duke u gërvishtur, kafshuar, njomur, ose të tre nëse miu juaj nuk është sjellur shumë mirë. Një miu mund të ngjitet në krahun tuaj si një ketër ngjitet në një pemë.
Nëse e lani miun tuaj në mënyrë të rregullt, përdorni vetëm shampo çdo herë. Shumë shampo mund të jenë të dëmshme për pallton dhe lëkurën e saj.
Të gjithë minjtë do të tremben pak në ditën e tyre të parë të banjës, por nëse miu juaj është vërtet i tmerruar ndaluar . Nëse përvoja e saj e parë me ujin është një e tmerrshme e mbushur me dunking dhe dush, me siguri do ta mbyt atë për jetën dhe ata kurrë nuk do ta shijojnë ujin. Minjtë kanë kujtime të shkëlqyera dhe ato do të mos harroni nëse ndonjëherë përpiqeni t'i lani përsëri. Një përvojë e keqe e parë e banjës krijon një cikël të mbrapshtë të kafshimit, kruarje dhe njomje.
asopazco.net © 2020